Реєстр боржників – законний засіб впливу на боржника
Як змусити повернути борг? Вам заборгували і розраховуватися не збираються. Майно відсутнє, дохід не відомий. Що робити? Чи є хоч якісь засоби впливу на боржника? З такими питаннями до нашої юридичної компанії звертаються чи не щодня.
Реєстр боржників – новий правовий механізм виявлення майна боржника. Єдиний реєстр боржників був створений згідно із Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року та Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження від 05.08.2016 року №2432/5.
Тож ми радимо
зареєструйте боржника на сайті Міністерства юстиції і ускладніть йому життя!
Єдиний реєстр боржників – це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Реєстрація боржника в даному реєстрі не звільняє його від виконання рішення.
Як це працює?
Якщо боржник, інформація про якого міститься у Єдиному реєстрі, звернеться до нотаріуса або органу, що здійснює реєстрацію майна, або державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та обтяжень з метою вчинення правочину щодо відчуження у будь-який спосіб майна у разі відсутності у них інформації про накладення арешту виконавцем на кошти або майно такого боржника зобов’язані повідомити орган державної виконавчої служби або приватного виконавця про майно, щодо відчуження якого звернувся боржник.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня отримання повідомлення зобов’язаний прийняти рішення про накладення арешту на майно в порядку, визначеному статтею 56 Закону України «Про виконавче провадження», та направити відповідну постанову нотаріусу, органам, що здійснюють реєстрацію майна, не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Укладення протягом вищезазначеного строку правочину щодо майна боржника, який призвів до неможливості задовольнити вимоги стягувача за рахунок такого майна, є підставою для визнання такого правочину недійсним.
Отже, майно про яке не знав виконавець буде виявлено і на нього буде накладено арешт. Принаймні шанси повернути собі борг зростають!
Як зареєструвати дані про боржника?
Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників (крім відомостей щодо боржників, якими є державні органи, органи місцевого самоврядування, а також боржників, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржників за рішенням немайнового характеру) одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.
Які дані необхідні?
Єдиний реєстр боржників містить такі відомості: ПІБ (за наявності); дата народження боржника – фізичної особи або найменування, ІНН юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань боржника – юридичної особи; найменування органу або ПІБ та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ; найменування органу державної виконавчої служби або ПІБ приватного виконавця, номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти виконавця; номер виконавчого провадження; категорія стягнення (аліменти, штраф тощо).
Слід зазначити, що якщо у виконавчому провадженні боржника замінено на правонаступника або змінено його назву, відповідні відомості вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з внесенням до Системи відомостей про заміну боржника або зміну його назви.
Відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документу стягувачу або повернення виконавчого документу до суду, чи в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Дуже зручним є користування Єдиним реєстром боржників, яке здійснюється шляхом пошуку і перегляду через веб-сайт інформації з можливістю її копіювання та роздрукування.
Пошук інформації через веб-сайт здійснюється за такими реквізитами: ПІБ (за наявності), число, місяць, день народження боржника – фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань боржника – юридичної особи.
Тож не нехтуйте законними засобами впливу на боржників та не полишайте надію повернути свої кошти!