Блог

Визнати недійсним договір оренди землі

Визнати недійсним договір оренди землі – один із способів судового захисту права власності на землю 

Визнати недійсним договір оренди, витребувати землю з незаконного володіння, відновити права власника землі – актуальні питання в аграрному середовищі.

В очікуванні закону про ринок землі, все частіше постають питання розпорядження землею, її продажу, оренди. Застосовуються різні «схеми» утримання орендарями земельних ділянок.

18 вересня 2019 року Центральний апеляційний господарський суд підтримав позицію суду першої інстанції та задовольнив позов сільської ради, інтереси якої представляла адвокат нашої фірми Дзюба Анна. Рішенням суду було визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, яка незаконно перебувала в оренді у фермерського господарства. Громаді повернуто 73 гектари землі сільськогосподарського призначення.

В цій справі договір оренди землі було укладено строком на 5 років. І лише через рік після його припинення договір начебто було поновлено на нових умовах і на новий строк.

Фермерське господарство наполягало на тому, що має місце не новий договір оренди, а додаткова угода про продовження дії існуючого договору.

Та чи все так просто здавалося б у такій досить розповсюдженій категорії земельних справ?

Адвокатам нашої фірми вдалося довести суду, що це не поновлення договору оренди в порядку, передбаченому статтею 33 Закону України «Про оренду землі», а укладення нового договору.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України договори оренди землі укладаються виключно за результатами земельних торгів. В даному випадку торги не проводилися. Більше того, цю схему із “продовженням терміну дії договору” як раз і було запроваджено діючим на той час головою сільради з метою обходу законодавчої вимоги щодо обов’язковості земельних торгів.

Оскільки під час укладення правочину мало місце порушення закону, то є підстава визнати такий договір оренди землі недійсним в судовому порядку.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області 

Постанова Центрального апеляційного господарського суду 

Ухвала Касаційного господарського суду

Тішить, що такі справи стають все більш поширеними. Децентралізація, посилення ролі територіальних громад сприяють відновленню у громадян відчуття господаря на своїй землі. Інвентаризація та повернення у власність громади земель, які вибули з її володіння по незаконним схемам – безсумнівний тренд земельних спорів 2019 – 2020 років. 

Найголовніше, що суди підтримують ці позитивні тенденції та формують позитивну судову практику. Тож, радимо звертатися до суду та активніше відстоювати свої права в разі їх порушення!