Блог

Перерахунок військових пенсій. Дорожня карта дій

Перерахунок військових пенсій з метою їх підвищення був встановлений відповідно до постанови Кабміну від 21.02.2018 №103 (далі – Постанова №103).

В першій публікації, присвяченій питанню перерахунку військових пенсій, ми розповідали про судову практику на користь військових. Вказана практика дозволяє звертатися в суд та отримати справедливий перерахунок пенсії.

Ця публікація є продовженням теми військових пенсій та їх перерахунку.

Тож Постановою №103 перерахунок військових пенсій вирішено проводити з 01.01.2018 з урахуванням доплат до попереднього її розміру, підвищень, індексації та інших доплат у таки етапи та таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Здавалося б, доволі благі наміри Уряду для підвищення військової пенсії, які вирішено проводити у кілька етапів, останній із яких завершився у цьому році.

Однак, Постановою №103 також внесені зміни і до іншої Постанови №45, якою затверджений Порядок проведення перерахунку військових пенсій призначених відповідно до Закону про пенсійне забезпечення.

Зокрема Постановою №45 було визначено, що перерахунок військових пенсій проводиться виходячи з таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Тобто, Уряд виключив такі складові грошового забезпечення визначені спеціальним Законом, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

От же, Постановою №103 була зменшена військова пенсія у відсотках. В той же час відповідно до Порядку для перерахунку військових пенсій не приймалися до уваги додаткові складові грошового забезпечення.

Відтак відбулося значне звуження змісту вже існуючих прав військових пенсіонерів. Разом з тим, Рішеннями судів першої, апеляційної та касаційної інстанції відповідні пункти Постанови 103 та зміни до Порядку визнано протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Після цього, здавалося би, питання є вирішене і кожен військовий пенсіонер має право на отримання пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Але не все так гладко та швидко.

Військові комісаріати та інші уповноважені на видачу довідок про розмір грошового забезпечення установи відмовляють у видачі оновленої довідки із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Мотивами такої відмови е відсутність повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення.

Знов таки, на допомогу військовим пенсіонерам прийшов Верховний Суд, який Рішенням у зразковій справі визнав дії протиправними та зобов’язав відповідальну установу видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із обов’язковим зазначенням відомостей про розміри їх щомісячних додаткових видів (надбавок, доплат, підвищень) та премій, для проведення перерахунку військових пенсій з 01.04.2019.

Таким чином, перерахунок військових пенсій із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення слід проводити за таким порядком:

  • Звернутися до установи, де пенсіонер перебуває на обліку та зберігається його пенсійна справа із заявою про видачу та направлення до управління пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов’язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку;
  • Після отримання відмови, оскаржити її в окружному адміністративному суді зобов’язавши відповідну установу видати та направити до пенсійного фонду оновлену довідку;
  • Пенсійний фонд отримавши оновлену довідку повинен провести перерахунок військових пенсій.

З огляду на наш успішний досвід у вирішенні таких справ, ми рекомендуємо Вам захищати ваше право на справедливу пенсію в суді, а наші досвідчені адвокати допоможуть в цьому.