Блог

Оплата ЄСВ. Чи потрібно платити непрацюючому ФОП?

Фізична особа-підприємець не здійснює господарську діяльність і не отримує дохід. Та від податківців надходить вимога, що необхідно сплатити ЄСВ або з’являється податковий борг.

Сьогодні все більше до нашої фірми звертається клієнтів, яким прийшли вимоги про оплату ЄСВ. І це за період, коли вони не працювали та не отримували доходи. Так звані “сплячі ФОПи”. Адже мова часто йде про ФОПів, які не здійснюють господарську діяльність з 2000х років!

Чи правомірні вимоги податківців? Які права в такій ситуації у ФОП? І чи обов’язкова в такому випадку оплата ЄСВ?

З 1 січня 2017 року вступили в силу зміни до Закону про ЄСВ. Відповідно до таких змін всі підприємці, окрім деяких категорій, зобов’язані сплачувати мінімальний розмір ЄСВ. І це не залежно від того, отримав ФОП дохід у відповідному періоді чи ні.

Тобто навіть, якщо «сплячі» ФОП не отримували дохід у звітному періоді, але не були зняті з реєстрації, вони мають сплатити ЄСВ. Зазначимо, сума податку не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Якщо оплата ЄСВ за вимогою податківців не була здійснена протягом 10 днів, вона вважається узгодженою і є виконавчим документом.

Однак платник податку має право оскаржити таку вимогу в адміністративному чи судовому порядку. Це право передбачене законом про ЄСВ.

Адвокати нашої фірми переконані, що підприємці мають оскаржувати в суді такі дії податківців.

В будь-якому випадку, нагадуємо, що оплата ЄСВ за вимогою має бути здійснена, лише якщо:

– існує акт перевірки;

– звітність, надана платником в податкові органи;

– бухгалтерські та інші документи, які підтверджують розмір прибутку, на суму якого нараховується ЄСВ;

– дотримано строки обчислення боргу зі сплати ЄСВ.

А тому рекомендуємо платникам податків детально аналізувати вимогу. Адже більшість із них формується без проведення будь-яких перевірок, без вивчення звітів та пояснень підприємця, з порушенням строків.

Також заслуговує уваги той факт, що обов’язкова оплата ЄСВ непрацюючим ФОПом здійснюється у випадку, якщо він не є найманим працівником. В іншому випадку така особа є застрахованою. Платником ЄСВ за нього є роботодавець.

Подвійна оплата ЄСВ не передбачена чинним законодавством!

Звичайно, якщо ФОП не здійснює діяльність, краще зняти його з реєстрації.

Проте, навіть якщо Ви чомусь забули це зробити, але отримали “лист щастя” на кругленьку суму, не поспішайте сплачувати. Адвокатами нашого об’єднання напрацьовано позитивну практику оскарження подібних вимог. Тож ми із задовленням надамо Вам необхідну правову допомогу.

 

налоговая налогообложение налоговые споры адвокат юрист киев услуги