Блог

Містобудівну діяльність тепер по-новому, але із старими проблемами

Містобудівну діяльність з 10 червня 2017 року треба буде здійснювати по новим правилам. Адже саме 10 червня 2017 року набуде чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» від 17.01.2017 № 1817-VIII, підписаний Президентом України 08.02.2017 року.

З повним текстом Закону можна ознайомитися за посиланням, а ми зупинимося лише на основних новаціях.

Об`єкти будівництва більше не розподіляються в залежності від їх складності на I, II, III, IV і V категорії. Статтю 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI викладено в новій редакції.

Тож тепер введено нове поняття – «Класи наслідків (відповідальності) будівель і споруд», який є характеристикою рівня можливої небезпеки для здоров’я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об’єкті або які знаходитимуться зовні такого об’єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов’язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об’єкта.

Клас наслідків визначається для кожного об’єкта – будинку, будівлі, споруди будь-якого призначення, їхніх частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, у тому числі тих, що належать до складу комплексу (будови) та відповідно до вимог будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством.

Виділено три класи наслідків (відповідальності): незначні наслідки – СС1, середні наслідки – СС2 та значні наслідки – СС3

Нажаль, Законом не наводено прозорий та вичерпний перелік критеріїв віднесення будівлі до того, чи іншого класу, що скоріше за все, знову залишить місце для зловживань.

Натомість, Законом визначено перелік будівель, які не можуть бути віднесені до об`єктів із незначними наслідками.

Крім того, наведено перелік об`єктів із значними наслідками (СС3): пам’ятки культурної спадщини, визначені відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини”; об’єкти підвищеної небезпеки, ідентифіковані відповідно до Закону України “Про об’єкти підвищеної небезпеки”; житлові, громадські або багатофункціональні будівлі заввишки понад 100 метрів та/або з рівнем можливої небезпеки для здоров’я і життя людей понад 400 осіб, які постійно перебувають на об’єкті.

Віднесення об’єкта до певного класу наслідків (відповідальності) здійснюється проектною організацією за погодженням із замовником будівництва. Оскільки чітких критеріїв не визначено, то здійснювати це потрібно за «залишковим принципом», а виходячи із того, яким чином це описано в Законі, зробити це буде непросто!

Системний аналіз норм Закону дозволяє дійти висновку, що СС1 – незначні наслідки – це об`єкти, які раніше класифікувались, як об`єкти І – ІІІ категорії складності, СС2 – середні наслідки та СС3 – значні наслідки – ІV та V категорії складності відповідно.

Цей Закон анонсовано, як такий, що покладе край незаконним забудовам шляхом детінізації містобудівної діяльності та підвищення відповідальності за допущені порушення. Проте, цю спробу важко назвати вдалою.

Особливо дивним виглядає вибіркове «підвищення відповідальності».

Так, наприклад, штраф за будівництво без дозволу на будівництво об`єктів V категорії складності  з 900 мінімальних заробітних плат (1600*900 = 1 440 000,00 грн.) замінено на штраф в розмірі 370 мінімальних заробітних плат за ті самі діяння щодо об`єктів СС3 (3200*370 = 1 184 000,00 грн.). Тобто для професійного забудовника, що будує об`єкт з високим ризиком, штраф зменшився на 256 000 гривень.

А от для дрібних забудовників штраф збільшився вдвічі! Адже штраф за порушення при будівництві об`єктів І – ІІ категорій складності (тепер це СС1) як був 10 мінімальних заробітних плат, так і залишився, але за рахунок збільшення мінімальної заробітної плати замість 16 000 гривень зараз це буде 32 000 гривень.

От така вибіркова справедливість. А скоріше, просто чергова профанація від влади та недолуга імітація боротьби із незаконними будівництвами при чому, як завжди, здебільшого коштом дрібних забудовників та звичайних людей.