Гарантування вкладів фізичних осіб тепер без обмежень по сумі
Гарантування вкладів фізичних осіб тепер здійснюється державою без обмежень по сумі вкладу – от такий новорічний подарунок підготували народні депутати одноголосно проголосувавши в першому ж читанні Закон про внесення зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб.
Гарантування державою вкладів фізичних осіб у всіх державних банках набуло статусу – «виплати, гарантовані державою» і тепер здійснюватиметься без обмежень.
Ініціатором цього законопроекту став президент України Петро Порошенко. Як вказано в його пояснювальній записці: рахунки підприємств у національній валюті у трьох державних банках у 2016 році зростають, обсяги коштів фізичних осіб у державних банках у національній валюті повернулися на докризовий рівень. У зв’язку з чим, для зміцнення довіри вкладників – фізичних осіб до державних банків та банківської системи, необхідно запровадити додаткове гарантування вкладів у державних банків. Однак, насправді до такого кроку його підштовхнуло віднесення Приватбанку до неплатоспроможних банків та рішення про перехід Приватбанку у 100% державну власність, щоб на даному етапі заспокоїти збуджене суспільство.
Згідно з цим законопроектом вклади фізичних осіб в інших державних банках гарантуються: у сумі, що не перевищує визначеного відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» граничного розміру відшкодування коштів за вкладами; у сумі, що перевищує визначений відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» граничний розмір відшкодування коштів за вкладами, – державою».
Перечитавши перший абзац цієї статті виникає питання: Які це інші банки? Поясню. У минулій редакції статті 57 Закону України «Про банки і банківську діяльність» держава гарантувала виключно вклади фізичних осіб Державного ощадного банку України. З прийняттям вищевказаних змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» держава гарантує вкладів фізичних осіб в інших державних банках. До цих банків відноситься, крім Державного ощадного банку України, Укрексімбанк, Укргазбанк та нещодавно націоналізований Приватбанк.
З вищенаведеного вбачається, що держава фактично зобов’язується, у випадку неплатоспроможності державного банку, відшкодувати кошти вкладникам у розмірі вкладу.
Так, запровадивши ці зміни до законодавства, президент України намагається зміцнити довіру вкладників до державних банків та стимулювати залучення коштів у банківську систему України. Але ж це вкрай важко, тому що тільки протягом 2015-2016 років біля 68 банківських установ знаходяться на стадії ліквідації.
Таким чином, поки що постійно ошуканому суспільству набагато спокійніше тримати свій вклад «під матрацом», ніж вкласти ще в один сумнівний банк.