Зміни до Податкового кодексу України – традиційний “подаруночок”
Зміни до Податкового кодексу України, як подарунок під новорічну ялинку, цим в Україні уже нікого не здивуєш. Кожен рік ми закінчуємо по одним правилам, а починаємо – по новим. А коли це стосується податків, то добре, аби хоч правила не змінювали прямо під час податкового року. Тож залишається тільки читати і аналізувати.
Отже, 20 грудня 2016 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році».
Ініціатор законопроекту №5232 – Кабінет Міністрів України, а відтак, мета і цілі Закону очевидні – наповнення бюджету, збільшення дохідної його частини, шляхом удосконалення адміністрування податку на додану вартість, рентної плати, збільшення ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, зокрема, акцизного збору, рентної плати тощо.
Щодо адміністрування податку на додану вартість, то тут основною метою була боротьба із схемами мінімізації через операції із виробниками сільгосппродукції, що вочевидь, робиться на вимогу наших європейських партнерів.
Найцікавіше завжди на десерт, а отже найцікавіші зміни викладено в підрозділі другому розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, зокрема.
Відновлено дію пункту 200.11 статті 200 цього Кодексу, а також дію пункту 200.14 статті 200 цього Кодексу в частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок.
При чому пункт 200.11. статті 200 викладено в новій редакції, з якої зникло словосполучення «…за період до 1 січня 2016 року», а відтак, Контролюючий орган має право провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками та/або з придбання товарів/послуг у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.
Тимчасово, до 01 січня 2019 року:
не підлягають поверненню суми бюджетного відшкодування (в тому числі ті, які були заявлені та не відшкодовані на дату набрання чинності цим пунктом), розрахунок яких було зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями з придбання сільськогосподарських товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 209.7 статті 209 цього Кодексу, які не були фактично отримані отримувачем;
датою виникнення податкових зобов’язань за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 209.7 статті 209 цього Кодексу, вважається дата, визначена підпунктом „б” пункту 187.1 статті 187 цього Кодексу, а датою віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту за операціями з придбання таких сільськогосподарських товарів/послуг – дата, визначена абзацом третім пункту 198.2 статті 198 цього Кодексу».
Установлено, що рахунки ПДВ в СЕА, які додатково відкриті відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 цього Кодексу платникам — сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, закриваються з дня, наступного за граничним терміном сплати податкових зобов’язань за грудень 2016 року, для платників, які обрали квартальний податковий період – за ІV квартал 2016 року. Закриття здійснюється за спеціальними реєстрами, які формує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики і надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому закриваються рахунки.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, складених платниками – сільськогосподарськими підприємствами із спеціальним статусом, має бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 року. При чому така реєстрація не може здійснюватися з порушенням терміну, визначеного абзацом першим цього пункту.
От такі новини, згодом подивимось, чи стане менше зловживань в сфері оподаткування, будемо сподівтапися, що Новий Рік дійсно принесе добробут та спокій!