Скарга на суддю. Чи такі вже недоторканні наші судді?
Скарга на суддю – достатньо дієвий механізм відбору суддів, адже цей показник, разом з статистикою скасованих рішень, обов`язково враховується при вирішенні питання про схвалення кандидатури судді на безстрокове призначення, а може й взагалі поставити крапку в кар`єрі судді, який порушив присягу судді України або припустився іншого суттєвого порушення.
З прийняттям нового Закону України “Про судоустрій і статус суддів” будь-яка особа може подати скаргу відносно дисциплінарного проступку судді, а крім того, сам механізм цього звернення став прозорішим.
Так, Вища рада юстиції затвердила зразок скарги щодо дисциплінарного проступку судді, яка була розроблена у відповідності з даним Законом. Тепер у відповідності до частини першої статті 107 Закону, суддя може бути притягнутий до відповідальності в порядку дисциплінарного провадження на підставі звернення будь-якої особи зі скаргою на його дії.
Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи – через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування – через своїх керівників або представників.
Адвокат зобов’язаний перевірити факти, які можуть тягнути за собою дисциплінарну відповідальність судді, до подання відповідної дисциплінарної скарги.
Згідно з підпунктом 1 пункту 161 розділу XV “Перехідні положення” Конституції з дня вступу в силу Закону “Про внесення змін до Конституції України (відносно правосуддя) ” до утворення Вищої ради правосуддя його повноваження здійснює Вища рада юстиції.
Зразок скарги розміщений на сайт http://www.vru.gov.ua/add_text/155