Блог

Відшкодування ПДВ 2017 – новий механізм від Уряду

На Урядовому порталі розміщено інформацію про затвердження нового механізму відшкодування ПДВ 

Відшкодування ПДВ в 2017 році можливо стане прозорішим та ефективнішим. Адже 25 січня 2017 року Уряд схвалив новий Порядок ведення Реєстру з відшкодування ПДВ, розроблений Мінфіном з метою полегшення ведення бізнесу в Україні та зменшення корупції. На думку Уряду цей проект зробить механізм відшкодування ПДВ прозорим і своєчасним та встановить рівні умови для всіх платників податку.

Система відшкодування ПДВ, яка існувала до цього, створювала можливості для зловживань та корупції, зокрема через те, що відшкодування здійснювалося на підставі висновків ДФС, які передавались до Держказначейства для виконання. Якщо з якихось причин, висновок ДФС про відшкодування до Держказначейства не надходив, то відповідно і відшкодування не здійснювалося. Відтак, у ДФС були зосереджені всі можливості щодо визначення сум відшкодування та своєчасності оформлення і направлення висновків. От вам і підґрунтя для корупції.

Більше того, раніше в своїй публікації “Відшкодування ПДВ через суд – годі і мріяти…” ми вже писали, про негативну судову практику щодо стягнення через суд сум відшкодування ПДВ. Адже Верховний Суд України скасував постанову Вищого адміністративного суду України, в якій суд касаційної інстанції став на сторону платника податків та зазначив про можливість стягнення сум бюджетного відшкодування безпосередньо з Держбюджету. Така негативна судова практика зайвий раз переконала платників податків, що з податкової «треба дружити».

Тому новина про затвердження Єдиного публічного Реєстру заяв про відшкодування ПДВ – сприймається бізнесом з надією на покращення. Порядок ведення Реєстру також розроблений та затверджений, а відтак, маємо і Реєстр, і механізм його ведення, що скоріше включення, ніж правило для українських реалій законотворчості.

Створення Реєстру є одним з пріоритетних напрямків антикорупційного пакета змін до податкового законодавства. Розроблений Мінфіном, вже як новою рушійною силою податкової системи, проект отримав схвалення провідних міжнародних інституцій. Активну позицію щодо його розроблення зайняли представники бізнесу та фахові експерти. 

Що ж нового у відшкодуванні ПДВ?

  • формування та ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних ДФС та Казначейства;

  • визначення чітких даних, які відносяться до такого реєстру;

  • автоматичне внесення заяв до реєстру, що здійснюється протягом операційного дня у хронологічному порядку надходження таких заяв;

  • Казначейство проводить бюджетне відшкодування ПДВ на підставі даних Реєстру;

  • публікація реєстру на офіційному веб-сайті Мінфіну.

Тож як розраховують в Уряді функціонування Реєстру допоможе зменшити корупцію при відшкодуванні ПДВ, адже для всіх платників податку будуть встановлені рівні умови, відшкодування ПДВ буде здійснюватися вчасно та прозоро.

Всім, хто займається бізнесом в цій країні залишається тільки сподіватися, що цього разу «гарні наміри не призведуть до пекла» . Пекла – яким для бізнесу є непрозорі правила, дискримінація, непевність майбутнього і корупція.