Блог

Збільшення відсотків по кредиту є незаконним – в яких випадках?

Збільшення  відсотків банком по кредиту проводиться у тільки у випадках, якщо така процедура передбачається кредитним договором.

В разі збільшення банком відсоткової ставки за кредитним договором необхідно з’ясувати чи відповідають таки дії банку процедурі передбаченій договором, а саме чи направлялося таке повідомлення позичальнику, чи підписувалася з цього приводу додаткова угода тощо.

Боржник вважається належним чином повідомленим про збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом в односторонньому порядку в тому випадку, якщо банк не тільки відправив на адресу такого боржника лист про зміну умов кредитного договору, а й довів факт його вручення адресату під розписку.

Така правова позиція була сформована Верховним Судом України в постанові від 14 грудня 2016 року по справі № 6-2315цс16 за позовом про визнання незаконним підвищення розміру процентів в односторонньому порядку і зобов’язання здійснити перерахунок.

Ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ухвалу Апеляційного суду м. Києва та рішення Голосіївського районного суду м. Києва по цієї справі було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки: суди залишили поза увагою ту обставину, що повідомлення банку про збільшення розміру процентної ставки за кредитним договором не був відправлений у передбачений договором спосіб; позивач не отримував цього повідомлення; збільшення розміру процентної ставки відбулося не в строк і спосіб, передбачені кредитним договором, оскільки відповідний документ про внесення змін до договору (додаткова угода) боржника банк не надсилав, отже, сторони його не підписували, як це передбачено умовами договору. До такого ж висновку ВСУ дійшов у справі № 6-82цс16.