Блог

Слідчий не вносить заяву про злочин до реєстру, як зобов`язати?

Трапляються непоодинокі випадки, коли слідчий не вносить заяву про злочин до реєстру досудових розслідувань та не хоче розпочинати розслідування, хто і як може його зобов`язати?
Зобов’язати слідчого внести заяву до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування може тільки слідчий суддя.
До нашої компанії звернулася особа, яка подала до поліції заяву (повідомлення) про злочин, а слідчі не вносять відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а відтак злочин не розслідується, винуваті особи не притягаються до кримінальної відповідальності.
Внесення заяви про злочин до реєстру досудових розслідувань значить, що слідчі розпочнуть розслідування, будуть проводити відповідні слідчі дії для розкриття злочину.
Однак, така бездіяльність слідчого по невнесенню відомостей про кримінальне правоворушення до реєстру є незаконною, яка підлягає оскарженню до суду.
Ми порадили звернутися до суду та підготували скаргу на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопрушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Кримінальним процесуальним кодеком України не передбачено оцінювання слідчим чи прокурором достатності і достовірності викладених у поданій заяві відомостей про вчинення злочину, як підстави для внесення заяви про злочин до ЄРДР і початку розслідування. Реєстрація вказаних відомостей не є правом, а є обов’язком уповноважених осіб.
На досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (ст. 303 Кримінального процесуального кодексу України).
Необхідно зазначити, що подана нашими адвокатами скарга була задоволена слідчим суддею, відомості про кримінальне правопрушення внесенні слідчим до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато розслідування.
Із ухвалою слідчого судді можна ознайомитися ТУТ.