Блог

Податкова реформа, чи покращиться інвестиційний клімат в Україні?

Податкова реформа розпочалася і триває вже не один рік поспіль.
21 грудня 2016 року Верховною Радою України прийнята податкова реформа, яка передбачає внесення комплексних змін до Податкового кодексу України.
Так законодавцями прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», з текстом якого можна ознайомитись ТУТ.
Зміни направлені на удосконалення загальних положень по адмініструванню податків і зборів, податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, акцизного збору, податку на майно, спеціальних податкових режимів та багато іншого.
Зокрема, прийнятим законом доповнено пункт 14.1 ст.14 Податкового кодексу України підпунктом 14.1.56-2 такого змісту: «електронний кабінет – електронна система взаємовідносин між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації їхніх прав та обов’язків, передбачених цим Кодексом».
Тобто запроваджується повноцінний електронний кабінет платника податків, крім платників податків, які відмовилися від використання електронного кабінету в порядку, встановленому цим Кодексом, та платників податків, які не визначили спосіб взаємодії із контролюючим органом, а саме доступ до всієї податкової інформації про такого платника, проведення звірки розрахунків з бюджетом, заповнення та подання податкової звітності, управління надміру сплаченими грошовими коштами, реєстрація податкових накладних, інформування про перевірки та надання актів або довідок за результатами таких перевірок, переписка з контролюючим органом.
Крім того, змінені критерії щодо приналежності платника податків до категорії «великі». Так, зазначено: «великий платник податків – юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує 1 мільярд гривень (стара редакція передбачала 500 мільйонів гривень) або загальна сума платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує двадцять мільйонів гривень» (замість 12 мільйонів гривень).
До того ж передбачається ліквідувати податкову міліцію і створити фінансову поліцію.
На Кабінет Міністрів України покладено обов’язок до 1 липня 2017 року забезпечити проведення незалежного аудиту баз даних та інформаційних ресурсів, що використовуються контролюючим  органами, визначити порядок контролю Міністерством фінансів України, адміністрування Державною фіскальною службою України, баз даних та інформаційних ресурсів,  що використовуються для адміністрування податків, зборів та інших обов’язкових платежів; створення та впровадження програмного забезпечення електронного кабінету.
Закон вступив в дію 1 січня 2017 року.