Розмір судового збору 2017 року – до чого готуватись позивачам?
Розмір судового збору завжди залежав від мінімальної заробітної плати встановленої Законом на 1 січня поточного року, тепер все змінилось.
Так, відповідно до Закону України «Про судовий збір» (редакція станом на 2016 року) судовий збір справлявся у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Прийняття Бюджету України на 2017 рік та підвищення урядом мінімальної заробітної плати населенню з 1378 гривень до 3200 гривень викликало обгрунтовані побоювання щодо порушення права на вільний доступ до правосуддя через значне зростання розміру судового збору.
Проте, урядовці попередили хвилю обурень та оперативно внесли зміни до Закону України «Про судовий збір».
1 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06 грудня 2016 року, відповідно до якого судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. У частині другій слова «мінімальної заробітної плати» змінено на слова «прожиткового мінімуму для працездатних осіб».
Ознайомитися з повним текстом Закону можна ТУТ.
Слід вказати, що відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлюється: з 1 січня 2017 року – 1600 гривень, з 1 травня – 1684 гривні, з 1 грудня 2017 року – 1762 гривні. Але дане підвищення розміру прожиткового мінімуму не вплине збільшення протягом року на розмір судового збору тому, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Отже, якщо у грудні 2016 року при зверненні з позовом про розірвання шлюбу сума судового збору складала 551,20 гривень, наразі звернення до суду з аналогічним позовом обійдеться 640,00 гривень.
Таким чином, не зважаючи на підвищення мінімальної заробітної плати в 2017 році, розмір судового збору значно не збільшиться і громадяни України матимуть можливість захисти свої права та охоронювані законом інтереси у судовому порядку.