Інтегрована картка платника податків – поза підозрою
Інтегрована картка платника податків (ІКПП), а точніше дані, що в ній містяться, є офіційними та достовірними – таку позицію дуже часто займають суди під час розгляду справ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про зменшення сум відшкодування ПДВ, в яких одним з головних доказів з боку фіскальної служби є дані ІКПП.
На мою думку, така позиція не грунтується на нормах Закону. Проте ми розглянемо це питання виключно із практичної точки зору: як зменшити ризик винесення податкового повідомлення-рішення.
Обов`язок по веденню ІКПП покладений на контролюючий орган, тобто на ДФС.
Припустимо, що внаслідок технічного збою, помилки, протиправних дій чи бездіяльності контролюючого органу до ІКПП були внесені помилкові дані чи, навпаки, не були внесені достовірні. Проте, такі дані ІКПП набувають статусу офіційних.
За словами співробітників фіскальної служби, технічна можливість самостійного виправлення допущених помилок на сьогодні – відсутня, а отже всі подальші дії податківців будуть базуватися саме на таких даних.
Отже, для платника податків, який виявив помилку у даних ІКПП, єдиною можливістю захиститися від подальших неминучих податкових повідомлень-рішень, залишаєтсья суд. Аби потім не доводити в суді своє прав, наприклад, на бюджетне відшкодування, я раджу – ретельно слідкувати за даними своєї інтегрованої картки.
На даний час інтернет-ресурс Державної фіскальної служби України дозволяє платнику податків контролювати дані своєї інтегрованої картки за допомогою власного електронного кабінету. Необхідно користуватися цією можливістю, і в разі виявлення розбіжностей даних вашого податкового обліку із даними інтегрованої картці, негайно приймати заходи щодо їхнього усунення, в тому числі шляхом звернення до суду зі скаргою про неправомірні дії чи бездіяльність посадових осіб та зобов’язання ввести зміни в інтегровану картку. Гарна новина в даному випадку тільки та, що цей позов є немайновим, а тому судові витрати будуть відносно невеликими.